96 28 0666 21 (98)+ 

تهران-آذری-خیابان برخورداری-خ.حسینی زاده-پ 24
با ما در ارتباط باشید

گریس پارافین

گریس پارافین یک ماده جامد و بی‌رنگ است که از هیدروکربن اشباع شده به دست می‌آید؛ و دو صورت جامد و مایع دارد. این ماده به صورت پارافین خوراکی، پارافین بهداشتی و پارافین صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه روغن پارافین

روغن پارافین در قرن نوزدهم میلادی به‌وسیله دانشمندی آلمانی به نام “کارل فون ریچنباخ “کشف شد. زمانی او تلاش می‌کرد تا کارایی و تصفیه ترکیبات روغنی صنعت پتروشیمی را افزایش دهد این اکتشاف صورت گرفت. چون پارافین بسیار تمیز و مطمئن‌تر از روغن‌های رایج در صنعت شمع‌سازی می‌سوخت موردتوجه قرار گرفت. کشف پارافین در تولید شمع، بسته‌بندی گوشت، صنایع تولید روغن رونق زیادی ایجاد کرد. صنعت تولید پارافین در ایران تقریباً از سال ۱۳۶۰ با استفاده از تکنولوژی و امکانات داخلی شروع شد و تا قبل از آن به علت تولید ناکافی، از خارج از کشور وارد می‌شد. رشد کیفی و کمی صنعت پارافین در ایران باعث شده که کشور ما در رده یکی از صادرکنندگان عمده پارافین در دنیا قرار گیرد. مجموعه کینی اویل با ۳۰ سال تجربه در زمینه روغن های صنعتی و گریس، آماده همکاری مستقیم با شما  مشتریان عزیز در این حوزه در تمام نقاط ایران می‌باشد.

کاربرد‌های  گریس پارافین

گریس پارافین

گریس پارافین

گریس پارافین و محصولات پارافینی در صنایع مختلف از جمله نساجی، سموم دفع آفات نباتی، صنایع دفاع، باتری‌سازی، کابل سازی، ایزولاسیون، رنگ و رزین، چسب، واکس و پولیش، آرایشی و بهداشتی، بسته‌بندی چوب و کاغذ، کبریت‌سازی، شمع‌سازی، روان‌کننده‌ها و سایر صنایع کاربرد دارد.

 1. در صنایع دارویی برای سهولت در عکس‌برداری توسط اشعه x از داخل اعضای بدن از پارافین استفاده می‌شود.
 2. در صنایع لاستیک‌سازی از پارافین جامد گرانول استفاده می‌شود.
 3. پارافین به‌عنوان سوخت برای موتورهای جت و موشک استفاده می‌شود.
 4. به‌عنوان سوخت اصلی برای اجاق‌گاز
 5. روان‌کننده ماشین‌آلات
 6. به‌عنوان یک مایع خنک‌کننده برای سیستم‌های الکتریکی کاربرد دارد.
 7. حلال برای گریس محسوب می‌شود.
 8. به‌عنوان مایع هیدرولیک
 9. در تولید حشره‌کش‌ها کاربرد دارد.

پارافین چون خواص قابل‌توجهی به‌عنوان عایق الکتریکی دارد؛ کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله نساجی دارد. این ماده در مقابل بسیاری از اسیدها و قلیاها مقاوم است و پوشش مناسبی برای مخازن صنعتی است .

پارافین بهداشتی

انواع مختلف پارافین بهداشتی به طور گسترده در تهیه انواع لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله پمادها و کرم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. وازلین از جمله این فرآورده‌های بهداشتی است. مدادهای شمعی، پاستل‌های روغنی و انواع شمع‌های معطر و ساده نیز از جمله مواردی هستند که در تهیه آنها از پارافین استفاده شده است.

پارافین صنعتی

می‌توانید از پارافین صنعتی برای تمیز و براق کردن سطوح مختلفی چون داشبورد خودرو استفاده کنید و یا با کمک آن قفل چرخ‌خیاطی را روغن‌کاری کنید. با استفاده از این نوع پارافین می‌توان انواع دنده ماشین‌آلات صنعتی را روغن‌کاری کرد تا حرکت آن‌ها روی‌هم ساده‌تر و روان‌تر انجام شود.

پارافین وکس

پارافین یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده است که در آن‌همه اتم‌های کربن موجود در مولکول، با پیوندهای ساده به هم وصل شده‌اند. پارافین‌ها یا هیدروکربن‌های پارافینی را آلکان نیز می‌نامند. پس مشخصه هیدروکربن‌های پارافینی، اتصال اتم‌های کربن به‌وسیله پیوندهای ساده است. سایر پیوندها نیز با اتم‌های هیدروژن، سیر شده‌اند.

(فرمول عمومی پارافین‌ها:  CH2n+2)

پارافین به دو صورت مایع و جامد تولید می‌شود. پارافین مایع از برش‌های سبک روغن‌پایه و پارافین جامد از برش‌های واکسی موسوم به اسلک واکس تهیه می‌شود.

پارافین جامد برای تولید پارافین جامد، اسلک وکس استفاده می‌شود.

پارافین جامد برحسب میزان چربی به‌صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

ـ پارافین جامد کریستال و میکرو کریستال

ـ پارافین جامد ۵٫۰ تا ۱ درصد چربی

ـ پارافین جامد ۱ تا ۳ درصد چربی

ـ پارافین جامد ۳ تا ۵ درصد چربی

ـ پارافین جامد ۵ تا ۷ درصد چربی

رنگ سفید و شفاف‌تر بودن گریس  پارافین نشان‌دهنده کیفیت بالاتر محصول است. مصرف این محصول بیشتر در صنایع شمع‌سازی، مواد غذایی، چرم‌سازی است. پارافین جامد به‌صورت گسترده به کشورهای آسیای میانه و آفریقایی صادر می‌شود.

پارافین مایع

پارافین وکس مایع یک ترکیب مایع شیری رنگ است و برای پودر شست‌وشو، دترجنت‌های سنتزی، پروتئین‌های سنتزی نفتی و آفت‌کش‌های امولسیفایر کاربرد دارد.

نوع تصفیه شده و بسیار خالص پارافین را، پارافین مایع گویند که ناخالصی‌های مختلفی دارد. پارافین مایع دارای رنگی سفید و شفاف است و نام دیگر آن روغن سفید است. پارافین مایع حاصل تقطیر مشتقات نفتی است و نقطه‌جوش آن ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد و نقطه تبخیر آن ۲۶۵ درجه سانتی‌گراد است. پارافین مایع در لوازم آرایشی و برای اهداف پزشکی و در داروسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. پارافین مایع دارای انواع حالات مایع روغنی بی‌رنگ یا مایع روغنی سفیدرنگ است. پارافین مایع با فلش پوینت‌های مختلف صنعتی تولید می‌شود. از پارافین مایع برای تولید و نگهداری گازهای واکنشی مانند دی‌اکسید سولفور و کلر استفاده می‌شود. در تولید روغن مو، کرم پاک‌کننده، عامل ضد گردوغبار، روغن‌کاری صنایع نساجی، روکش تخم‌مرغ و میوه‌های تازه از آن استفاده می‌شود.

این محصول بدون بو، بدون رنگ و بدون مزه قابل‌حل در حلال‌های طبیعی و نامحلول در آب و الکل است و به همین علت به‌صورت گسترده در صنایع کاربرد دارد.

انواع پارافین مایع

پارافین مایع به دو صورت “صنعتی” و” بهداشتی” تولید می‌شود.

نام‌های دیگر پارافین مایع صنعتی: کروزن، نفت سفید، نفت کوره و نفت چراغ میزان مواد ناخالصی موجود در پارافین مایع صنعتی بیشتر از پارافین بهداشتی است. پارافین مایع نوع تصفیه شده و عاری از ناخالصی است که در آزمایشگاه‌ها و مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

نام دیگر پارافین مایع بهداشتی: پارافین خوراکی

(به شکل مایع پارافین، روغن پارافین می‌گویند.)

روغن پارافین مایع یک روغن معدنی است که به دو شکل تهیه می‌شود:

 • روغن پارافین مایع سنگین
 • روغن پارافین مایع سبک

پارافین که به‌عنوان پارافین مایع، روغن پارافین یا نفت سفید نیز نامیده می‌شود، یک مایع هیدروکربن قابل احتراق است که به‌عنوان سوخت مصرف می‌شود. ترکیبی از انواع مختلف هیدروکربن‌های ساده است، از بنزین فرار کمتر است و در دمای ۳۰۲ الی ۵۲۷ درجه فارنهایت به نقطه‌جوش می‌رسد. – امروزه پارافین پرمصرف‌ترین روغن گرمایش در سیستم‌های گرمایش مرکزی در انگلیس است.

پارافین جامد ماکروکریستال یا سبک

این نوع پارافین جامد کمتر شناخته شده است و در بازار به نام پارافین کریستال شناخته شده است. این پارافین می‌تواند درصد روغن متفاوتی داشته باشد. ماده اصلی این نوع پارافین اسلک واکس سبک است و پارافین به‌وسیله عرق‌گیری به دست می‌آید.

پارافین جامد میکرو کریستال یا سنگین

بیش از ۹۰ درصد پارافین‌های جامد بازار از نوع سنگین و میکرو است که درصد روغن آن قابل تغییر است. ماده اصلی این نوع پارافین اسلک واکس سنگین است که پارافین تولید شده در اثر فشار صفحات فولادی بر اسلک واکس‌های کیسه شده در دمای معینی به دست می‌آید.

پارافین کلره

گروهی از مواد شیمیایی باارزش است که در صنایع پلیمر به‌ویژه در PVC به‌عنوان نرم‌کننده استفاده می‌شود، اشتعال پلاستیک‌ها و لاستیک‌ها را به تأخیر می‌اندازد، نقطه ریزش در رنگ‌ها را کاهش می‌دهد و نیز به‌عنوان ماده افزودنی برای روغن‌موتور فشار بالا به کار می‌رود. در داخل کشور پارافین کلره ۵۲ درصدی به‌عنوان یکی از ماده‌های پرمصرف است که به‌تنهایی یا در کنار DOP در صنایع کابل سازی، چرم مصنوعی، کف‌پوش به‌عنوان نرم‌کننده کاربرد فراوان دارد.

پارافین‌های نرمال چگونه در پالایشگاه تولید می‌شوند؟

پارافین‌های نرمال به روش جذب فاز بخار برش‌های نفتی بر روی غربال‌های مولکولی با میانگین تخلخل ۵ آنگستروم تهیه می‌شوند. برای جذب پارافین‌های نرمال از آمونیاک استفاده می‌شود. عملیات نیمه مداوم با استفاده از دو بستر غربال مولکولی پنج آنگستروم باعث می‌شود که یک بستر برای جذب باشد و بستر دیگر در حال واجذب باشد. غربال مولکول به‌مرور ظرفیت خود را به دلیل آلودگی با فراورده‌های بسیاری از دست می‌دهد. هیدروکربن‌های سنگین با احتراق کنترل شده احیاء می‌شود. معمولاً احیاء پس از ۱۲ ماه فعالیت غربال مولکولی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*