96 28 0666 21 (98)+ 

تهران-آذری-خیابان برخورداری-خ.حسینی زاده-پ 24
با ما در ارتباط باشید

روغن پارافین وکس

کاربرد روغن پارافینی

روغن پارافین وکس در قرن نوزدهم میلادی توسط یک دانشمند آلمانی به نام کارل فون ریچنباخ یافت شد این یافته در واقع رونق جدیدی برای صنایع محسوب می‌شد. پارافین بسیار مطمئن‌تر و تمیزتر از روغن‌هایی بود که در آن زمان در صنعت شمع‌سازی مورداستفاده قرار می‌گرفت و می‌سوخت. پارافین در سال ۱۳۶۰ با استفاده از امکانات و تکنولوژی داخلی توسط پیش‌گامان آن در ایران به نام صنعت تولید پارافین پایه‌گذاری شد و تا قبل از این زمان پارافین به‌خاطر عدم تولید کافی در داخل کشور از خارج به ایران وارد می‌شد. امروزه رشد کمی و کیفی صنعت پارافین سبب شده که ایران به‌عنوان یکی از صادرکنندگان عمده پارافین در دنیا شناخته شود. محصولات پارافین و خود پارافین در صنایع بسیاری مانند ایزولاسیون، کابل سازی، باطری‌سازی، صنایع دفاع، سموم دفع آفات نباتی، نساجی، لاستیک‌سازی، کبریت‌سازی، شمع‌سازی، بسته‌بندی، چوب و کاغذ، رنگ و رزین چسب، واکس و پولیش و… بسیار کاربرد دارد.

پارافین چست؟

در صنایع مربوط به پتروشیمی پارافین از ذغال‌ سنگ و یا نفت استخراج می‌گردد. پارافین‌ها یا هیدروکربن‌های پارافینی را آلکان می‌گویند به این معنا که یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده که در آن تمامی اتم‌های کربنی که در مولکول‌ها موجود هستند با پیوندهای ساده به هم متصل و پیوسته هستند در واقع مشخصه اصلی پارافین همین اتصال اتم‌های کربن از طریق پیوندهای ساده است و دیگر پیوندها با اتم‌های هیدروژن سیر شده‌اند.

 تعریف پارافین وکس

پارافین این ماده استخراج شده از نفت به دو شکل مایع و جامد به دست می‌آید. وکس پارافین همان حالت ژله‌ای و جامد پارافین است درواقع منظور از وکس پارافین همیشه همان پارافین جامد است که به دودسته تقسیم می‌گردد که بنام ماکروکریستال یا پارافین سبک و میکروکریستال یا پارافین سنگین نامیده می‌شود. پارافین وکس در دمای معمولی اتاق به شکل جامد بوده که بیشتر اوقات پارافین به این شکل دیده می‌شود. زمانی که دما به بیش از ۳۷ درجه سانتی‌گراد برسد شروع به ذوب شدن و تبدیل به مایع شده و در دمای ۵۸ تا ۶۹ کاملاً ذوب می‌گردد. دمای ۳۷۰ درجه سانتی‌گراد یعنی ۶۹۸ درجه فارنهایت نقطه‌جوش پارافین وکس است و در دمای بین ۵۰ تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد منجمد می‌گردد. انواع پارافین وکس را در مقایسه با پارافین‌های دیگر بیشتر می‌توان تصفیه کرد بنابراین این نوع پارافین دارای کاربردهای در تولید شمع، عایق الکتریکی و روانکاری دارد و در صنایع آرایشی و بهداشتی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. پارافین وکس در مقایسه با دیگر پارافین‌ها بیشتر می‌توان تصفیه کرد و روغن پارافین را از آن تهیه نمود که این نوع پارافین دارای کمترین میزان روغن ولی باکیفیت‌ترین نوع روغن را در خود دارد که برای صنایع غذایی و بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود و در دیگر زمینه‌ها مانند صنایع لاستیک‌سازی پرکاربرد است.

روغن پارافین وکس

روغن پارافین وکس

روغن پارافین وکس

در واقع پارافین محصولی است که از تصفیه نفت خام به دست می‌آید که همراه با ناخالصی‌های مختلفی است بنابراین می‌توان به‌منظور خالص‌سازی با حذف نمودن مواد ناخواسته‌ای که در پارافین موجود است پارافین مایع را تولید کرد که همان پارافین خالص است که به این پارافین خالص در واقع روغن پارافین وکس می‌گویند. روغن پارافین وکس یک مادهای با رنگ سفید و شفاف بدون داشتن هیچ‌گونه بو و طعمی در موارد مربوط به آرایش و بهداشتی و خوراکی و دارویی مورداستفاده قرار می‌گیرد. روغن پارافین در دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید و در دمای ۲۶۵  درجه سانتی‌گراد هم تبخیر می‌گردد این ماده دارای کاربردهای بسیار مختلفی در عرصه‌های متفاوتی است که حتی ممکن است در موارد مختلفی در طول زندگی با اشکال مختلف پارافین مواجه شویم ولی خود ما متوجه نباشیم که با گونه‌ای از پارافین در ارتباط هستیم این در حالی است که بیشتر ما پارافین را با کاربرد آن در صنعت شمع‌سازی می‌شناسیم. مجموعه کینی اویل آماده هرگونه خدمات دهی در زمینه روغن های صنعتی و گریس به شما عزیزان است.

همان طوری که گفته شد پارافین وکس و روغن پارافین وکس همگی داری کاربردهای زیادی در صنایع مختلف هستند مانند:

  • صنعت تولید شمع
  • جلوگیری از اکسیداسیون بر روی سطح‌های آهن و فولاد
  • کاهنده اصطکاک در صنایع سیمان
  • پاستیل روغنی، مداد روغنی، مدادشمعی
  • پارافین خوراکی
  • کبریت‌سازی
  • صنایع ریخته‌گری
  • صنعت لاستیک‌سازی و…. که به دو مورد از آن به طور اختصار می‌پردازیم:

 روغن پارافین وکس و صنعت شمع‌سازی

شمع یکی از اشکال رایج پارافین است که همه ما مطمئناً با حالت‌های مختلفی از آن مواجه شده‌ایم سه نوع پارافین به‌دست‌آمده از پارافین واکس و روغن پارافین که برای صنعت شمع‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد

پارافین اسید دار یا پارافین قالبی:

این نوع پارافین برای ساختن شمع‌های قالبی از آن استفاده می‌شود.

پارافین بدون اسید یا پارافین کریستالی:

این نوع پارافین انعطاف‌پذیر بوده و بیشترین استفاده از آن برای ساخت شمع‌های دست‌ساز می‌باشد.

پارافین پزشکی یا شیشه‌ای:

این نوع پارافین بیشتر حالتی شل و لغزنده دارد که این شمع‌های تولید شده از این نوع پارافین برای داخل ظروف تزئینی مورداستفاده قرار می‌گیرد (شمع‌های داخل ظرف و لیوان)

پارافین وکس و روغن پارافین در صنایع لاستیک‌سازی

در صنعت پارافین‌ها به شکل روانکار مورداستفاده قرار می‌گیرند. منظور از روانکار موادی می‌باشند که برای کم‌ کردن اصطکاک بین دو سطح متحرک مورداستفاده قرار می‌گیرد که نسبت به حالت اولیه حرکت آن‌ها را راحت‌تر و روان‌تر می‌کند. پارافین وکس در صنعت لاستیک‌سازی نقش مهمی دارد. پارافین وکس به شکل‌های کوچکی مانند گرانول یا پرک به شکل بسیار گسترده‌ای در صنایع دیگر مخصوصاً صنعت لاستیک‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد این نوع پارافین در لاستیک‌ها برای عایق‌سازی در برابر لایه اوزن و با هدف پیشگیری و ممانعت کردن از سایش لاستیک و ترکیدگی آن مورداستفاده قرار می‌گیرد همچنین استفاده از پارافین وکس در لاستیک‌ها به شکلی است که از ترک‌خوردگی و اکسیداسیون لاستیک‌های غیراشباع در زمان تولید و نیز از به‌وجودآمدن این مشکلات در زمان نگه‌داری از لاستیک‌ها در انبار جلوگیری می‌کند.

پارافین وکس و روغن پارافین وکس  یک ماده مهم است که در تمام دنیا شناخته شده و در سطح گسترده و در موارد صنعتی بهداشتی و آرایش، خوراکی و  درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد، حتی فوتس‌اویل پارافین که یک روغن ارزان و در واقع پسماند پارافین محسوب می‌شود دارای کاربرد است و در کبریت‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. خوشبختانه در کشور ما از پارافین وکس محصولات مرغوبی تولید می‌شود که این محصولات به دیگر کشورها صادر می‌گردد. قیمت پارافین وکس و روغن پارافین وکس به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند قیمت مربوط به مواد اولیه و نوسانات ارز که این قیمت به‌وسیله پتروشیمی‌های دولتی اعلام می‌شود و به صاحبان صنایع مختلف مانند صنعت شمع‌سازی، صنعت لاستیک‌سازی، داروسازی … و سایر صادرکنندگان اعلام می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*