-09036130717 – 09928388639

تهران،هفتم تیر میدان مفتح جنوبی خیابان ورزنده نبش ملک الشعرای بهار

با ما در ارتباط باشید

روغن ترانس

کاربرد روغن درصنعت

روغن ترانس جزء روغن‌های معدنی محسوب می‌شود که این روغن از تقطیر جزءبه‌جزء نفت خام به دست می‌آید و یکی از روغن‌های پرکاربرد در صنعت است که باتوجه‌به خواص آن امروزه بسیار موردتوجه قرار گرفته است. روغن ترانس با دارابودن میزان گرانری پایین می‌تواند گرمای تولید شده از ترانسفورماتور را به خارج از آن هدایت کند و عمل خنک‌کنندگی دستگاه را به‌وسیله انتقال حرارت آن به‌خوبی انجام دهد این روغن با داشتن ضریب دی‌الکتریک بالا می‌تواند به‌عنوان یک عایق نیز عمل کند. این روغن علاوه برعایق بودن و خاصیت خنک‌کنندگی بسیار خوبی که برای دستگاه‌ها دارد جرم آن نیز کم است.

مشخصه‌های اصلی مربوط به روغن‌های ترانس:

 • روغن‌های ترانس باید دارای ویژگی ویسکوزیته پایین باشند. ویسکوزیته پایین به این معنا است که مانع از جابه‌جایی سریع و جریان روغن می‌شود.
 • ویژگی دوم  این روغن داشتن کشش سطحی است که برای روغن یک ویژگی مثبت محسوب می‌گردد که باعث چسبیدن سطح روغن به آب یا هر ماده دیگری می‌شود.
 • سومین ویژگی  این روغن داشتن دمای ریزش پایین است که مانع از یخ‌زدن سریع روغن در هوای سرد می‌شود که این یک ویژگی مهم روغن برای نقاط سرد است. دمای ریزش پایین که موجب می‌شود روغن در دمای پایین و نقاط سرد کارایی خود را داشته باشد.
 • چهارمین ویژگی این روغن داشتن نقطه اشتعال بالا است به این معنی که روغن بتواند خصوصیت‌ها و خواص اصلی خود را مانند پایداری شیمیایی، ضریب دی‌الکتریکی بالا، هدایت حرارتی بالا با کارکردن در زمان‌های طولانی حفظ نمایند.

مشخصات شیمیایی مربوط به روغن

عایق الکتریکی بودن یکی از کاربردهای این روغن است. ویژگی‌های شیمیایی به‌صورت مستقیم بر خاصیت الکتریکی آن تأثیر می‌گذارد. خالص بودن روغن سبب افزایش یافتن قدرت عایقی روغن ترانس می‌شود و از نظر شیمیایی میزان آبی که در روغن محلول است موجب افزایش پیداکردن قدرت رسانندگی الکتریکی آن شده و باعث پایین آمدن کیفیت روغن می‌گردد. علاوه بر میزان آب، میزان اسید موجود در روغن نیز باعث پایین آمدن کیفیت و خلوص آن می‌شود در صورت اسیدی شدن روغن سبب خورده شدن ترکیبات فلزی دستگاه می‌گردد و هم خاصیت عایقی روغن کمتر می‌شود.

بررسی خواص الکتریکی روغن 

یکی از کارایی‌های مهم روغن ترانس جلوگیری از جریان الکتریکی در دستگاه ترانسفورماتورهاست برای اینکه این روغن بتواند این کار را به‌خوبی انجام دهد و این خاصیت را داشته باشد باید ضریب دی‌الکتریک یا مقاومت الکتریکی بالایی را داشته باشد. داشتن مقاومت بالای الکتریکی خود موجب می‌گردد که روغن در ولتاژ پایین هم خاصیت عایق الکتریکی خود را حفظ کند.

یک روغن ترانس خوب به‌صورت کلی دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • خالص بوده و دارای ناخالصی نمی‌باشد.
 • از خوردگی و فرسایش اجزاء ترانسفورماتور جلوگیری می‌کند.
 • دارای خواص شیمایی پایداری است که آن را در دمای بالا نیز حفظ می‌کند.
 • خوب ضریب دی‌الکتریک بالایی دارد.
 • دارای نقطه ریزش پایین (تا میزان ۳۰- درجه سانتیگراد) است.

روغن ترانس خوب دارای نقطه اشتعال بالا (تا میزان ۱۴۰ درجه سانتیگراد) است.

روغن‌های ترانس دارای دو نوع اصلی، روغن ترانس حاصل از نفت و روغن ترانس حاصل از پارافین هستند که به مقایسه این دو نوع روغن می‌پردازیم:

اکسید شدن روغن نفتی راحت‌تر از روغن پارافینی است ولی محصول حاصل از اکسیداسیون یعنی لجن که از روغن نفتی تولید می‌شود از لجن حاصل از روغن پارافینی قابل‌حل تراست به این معنی است که لجن حاصل از روغن نفتی به‌صورت رسوب در پایین ترانسفورماتور نمی‌نشیند و اشکالی را برای سیستم خنک‌کننده آن به وجود نمی‌آورد و مانع از جریان و گردش همرفت روغن نمی‌گردد، ولی لجن ناشی از روغن پارافینی با رسوب کردن به ته مخزن ترانسفورماتور به‌عنوان مانعی در سیستم خنک‌کننده آن عمل می‌کند و نیز روغن‌های پارافینی به علت موم‌های حل شده‌ای که در داخل آن وجود دارد نقطه ریزش بالایی دارند.

البته باید خاطرنشان کنیم که استفاده از این نوع روغن در مناطقی با آب‌وهوای گرم مانند هندوستان مشکل‌ساز نیست روغن مبتنی بر پارافین هنوز هم در بسیاری از کشورها به دلیل در دسترس بودن در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 مجموعه کینی اویل بر اساس تجربه و تخصص چندین ساله خود در تولید و توزیع و تهیه مستقیم روغن و گریس صنعتی، نیاز بازار را کاملا پوشش داده و برطرف نموده است.

عواملی که موجب خرابی روغن‌های ترانس می‌شود و آن را از حالت استاندارد خود برای مصرف خارج می‌کند:

 1. اکسیداسیون شدن روغن ترانس و اسیدی شدن آن
 2. رسیدن درجه حرارت بالا به روغن
 3. نفوذ آب و رطوبت به داخل روغن

یکی از راهکارهای پیشگیری از خرابی این روغن تعویض به‌موقع آن است همان طوری که می‌دانید روغن ترانس دارای کارایی و نقش مهمی برای دستگاه‌های ترانسفورماتور هستند، پس به‌منظور جلوگیری از مشکلات ناشی خرابی روغن ترانس باید در زمان مناسب باتوجه‌به نتایج کیفیت‌سنجی روغن به تعویض روغن اقدام نمایند

خریداری کردن روغن ترانس:

روغن ترانس

روغن ترانس

برای خریداری کردن  این روغن باتوجه‌به میزان اهمیتی که در محافظت از دستگاه‌ها دارد همواره باید به فکر تهیه باکیفیت‌ترین روغن بود که میزان خلوص روغن در واقع تعیین‌کننده کیفیت آن است. امروزه روغن ترانس در مدل‌های مختلف و به نام برندهای گوناگون عرضه می‌گردد هر دستگاهی روغن مخصوص به خود را دارد که برای خنک‌کردن و یا عایق نمودن آن‌ها از انواع مختلف روغن ترانس بر پایه پارافینک (پارافین) و یا بر پایه نفتالیک (نفت) استفاده می‌گردد. اروغن ترانس در واقع روغن بسیار باارزش در صنعت است که حتی سوخته آن خریدار دارد و دارای کاربردی در موارد مختلف مانند ساخت قالب در پروژه‌های ساختمانی و روان کاری و مصارف دیگری است.

مراکز و صنایعی که روغن ترانس را خریداری می‌کنند از این روغن با ارزش صنعتی برای مصارف گوناگونی مانند عایقی نمودن قطعات الکتریکی استفاده می‌نمایند. روغن ترانس سبب جمع‌آوری مواد ناخالص بر روی قطعات کارشده می‌گردد و موجب حمل این مواد به محیط خارج می‌شود این روغن با عایق نمودن قطعه‌های فلزی ترانسفورماتورها از خورده شدن این مواد جلوگیری می‌کند. استفاده از  این روغن سبب ایجاد طول عمر بیشتر در قطعاتی مانند خازن و ترانسفورماتورها از خورده شدن این مواد جلوگیری می‌نماید، استفاده از این روغن سبب ایجاد طول عمر بیشتر در قطعاتی مانند خازن و ترانسفورماتور همراه با ولتاژی بسیار بالا می‌شود. روغن ترانس با کم کردن جرقه‌های الکتریکی سبب کاهش یافتن خطرات ناشی از اتصالات برقی می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*