-09036130717 – 09928388639

تهران،هفتم تیر میدان مفتح جنوبی خیابان ورزنده نبش ملک الشعرای بهار

با ما در ارتباط باشید

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک چیست و چگونه روغنی است؟

یکی از پرمصرف‌ترین روغن‌ها در صنایع روغن هیدرولیک است که این روغن در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. روغن‌های هیدرولیکی اولیه با استفاده از برش‌های نفتی مناسب و با پایه معدنی تولید می‌شدند. امروزه در صنایع از انواع روغن‌های هیدرولیک مرغوب به دلیل داشتن کارکرد بالا و ایجاد آلودگی کمتر در سیستم‌ها بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند با استفاده درست و مناسب از این روغن و کارکرد بالای این روغن‌ها، هم عمر روغن افزایش پیدا می‌کند و هم‌زمان موردنیاز برای تعویض روغن بیشتر می‌شود که این عوامل خود در درازمدت موجب پرداخت هزینه‌های کمتر برای سرویس دستگاه‌ها می‌شود.

ویژگی‌های روغن هیدرولیک صنعتی:

روغن‌های هیدرولیک همواره جزء بهترین و پر طرف‌دارترین روغن‌های صنعتی هستند که به بازار عرضه می‌شوند این روغن با داشتن کارایی‌های زیاد مانند روان کاری کردن قطعاتی مثل زنجیر صنعتی و بلبرینگ و..مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 یک روغن هیدرولیک با کیفیت و مناسب دارای ویژگی‌های اساسی زیر است:

 • این نوع روغن دارای هیچ‌گونه ماده افزودنی حاوی سرب نیست.
 • دارای سازگاری با رنگ‌های مصرفی و آب‌بندهای موجود در سیستم‌هایی است که با روغن معدنی کار می‌کنند.
 • روغن هیدرولیک تحمل بار بسیار خوبی دارد و نیز دارای خاصیت ضد سایش و ضد اصطکاک است.
 • این نوع روغن دارای خاصیت خطاپذیری بسیار عالی از آب دارد.مرغوب دارای خاصیت محافظتی بسیار خوبی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارد.
 • خوب و مرغوب دارای پایداری حرارتی بسیار خوبی است و در برابر اکسیداسیون مقاوم است.
 • دارای خاصیت ضدکف و یا در اصطلاح آنتی فوم است.

مقدار ویسکوزیته یا گران‌روی مربوط به روغن صنعتی هیدرولیک:

پرمصرف‌ترین نوع ویسکوزیته برای این روغن  ۶۸ می‌باشد. به‌طورکلی ویسکوزیته روغن‌های هیدرولیکی که تولید می‌شوند شامل ۵، ۱۰، ۲۲، ۳۲، ۴۶، ۶۸ ، ۱۵۰، ۱۰۰، ۲۲۰ ۳۲۰ است که هرکدام خاصیت مربوط به خود را دارند مثلاً از روغن هیدرولیک با ویسکوزیته ۱۰ که دارای سیالات پایینی است، می‌توان برای روان کاری عمومی به‌صورت پوششی مورداستفاده قرار گیرد یا از روغن هیدرولیک با ویسکوزیته بالا در بعضی از چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود.

استاندارد مربوط به تولید روغن صنعتی هیدرولیک:

تولید روغن‌های هیدرولیک با سطح کیفیت و استاندارد HL،  HVLP، HLP انجام می‌شود که هرکدام مقدار ویسکوزیته مشخص شده مربوط به خود را دارند مثلاً HVLP دارای گرانوری یا ویسکوزیته بالایی می‌باشد.

موارد مورداستفاده از روغن‌های هیدرولیک صنعتی:

روغن‌های هیدرولیک صنعتی برای استفاده در تجهیزات و دستگاه‌های مربوط به سیستم‌های گردشی و پرس‌های سبک‌وسنگین سیستم‌های هیدرولیک صنعتی سیستم‌های انتقال قدرت هیدرولیکی مورداستفاده قرار می‌گیرند و برای این دستگاه‌ها مناسب هستند.

روش تهیه روغن هیدرولیکی:

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

مواد تشکیل‌دهنده روغن‌های هیدرولیکی شامل روغن‌پایه و مواد افزودنی است. روغن‌پایه را از پالایش نفت خام به دست می‌آورند به این صورت که در ابتدا با چکاندن نفت خام در دو مرحله که شامل چکاندن در جو و چکاندن در خلأ است ماده‌ای به وجود می‌آید که دارای دمای اشتعال و گران‌روی است. قسمت دوم با تزریق حلال پروپان مواد ته‌مانده برج تقطیر استخراج می‌شود. قسمت سوم کار با انجام‌دادن روش‌های شیمیایی سعی می‌شود که ترکیبات نامطلوب آروماتیکی کاملاً جداسازی شود. قسمت چهارم به‌منظور جداکردن پارافین‌های سنگین جامد باید از روش‌های انحلال و فیلتراسیون استفاده نمود. قسمت آخر و مرحله پایانی به روغن‌پایه به‌دست‌آمده، مواد افزودنی را به‌منظور داشتن خاصیت شیمیایی و فیزیکی و کارایی عالی برای این روغن اضافه می‌کنند.

چگونگی و روش استفاده از روغن صنعتی هیدرولیک:

معمولاً در ابتدا توصیه می‌شود پیش از استفاده از روغن هیدرولیکی که مجاری سیستم و مخزن دستگاه آن توسط یک شوینده هیدروکربنی کاملاً شسته شود، با بررسی مناسب دستگاه (به‌صورت هفته‌ای یا ماهانه) از نداشتن نشتی در آن اطمینان حاصل کنید تا مانع از هدررفتن این روغن شوید. تعویض به هنگام  این روغن دارای اهمیت زیادی است و کمک قابل‌توجهی به طول عمر دستگاه می‌کند. به‌منظور بالابردن عمر روغن هیدرولیکی آن را در داخل سیستم‌های هیدرولیکی نگه‌داری نمایید.

اهمیت تعویض به‌موقع روغن‌های صنعتی هیدرولیک:

تعویض به‌موقع روغن هیدرولیکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر روی طول عمر روغن است که برای این امر نیاز به انجام یک تشخیص علمی به شکل آنالیز است به این صورت که با بررسی عدد بازی و عدد اسیدی می‌توان برای تعویض به‌جا و به‌موقع این روغن برنامه‌‌ریزی نمود.

بررسی اهمیت و شرایط نگه‌داری روغن‌های هیدرولیکی:

در هنگام خرید روغن‌های هیدرولیکی نکات مهم و قابل‌توجهی وجود دارند که مربوط به شرایط نگه‌داری روغن است که باید این موارد را به‌منظور افزایش طول عمر و حفظ خاصیت و کیفیت روغن رعایت نمود. نگه‌داری این  روغن در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد برای حفظ کیفیت آن می‌تواند بسیار مؤثر باشد. روغن را در محیط سرپوشیده و به‌دوراز برخورد برف‌وباران و نیز تابش مستقیم نور آفتاب نگه‌داری کنید زیرا هرکدام این موارد خود سبب کاهش عمر روغن و خاصیت آن می‌شود.

مواردی که نشان‌دهنده ازبین‌رفتن و خرابی روغن هیدرولیک است شامل:

 • پایین آمدن میزان و سطح روغن صنعتی هیدرولیک
 • به‌وجودآمدن آلودگی در روغن در اثر اکسیده شدن آن
 • رنگ ظاهری روغن مات و کدر و تیره شود.
 • سفت شدن روغن و افزایش میزان گران‌روی آن
 • کف کردن روغن هیدرولیک
 • استشمام نمودن بوی بد و سوختگی از روغن

مجموعه کینی اویل به شما پیشنهاد می‌کند، پیش از تهیه و خریداری کردن روغن صنعتی هیدرولیکی سعی کنید توصیه سازنده دستگاه را مطالعه نمایید. روغن هیدرولیکی را با مقدار ویسکوزیته و گرید مناسب که موردتأیید و توصیه سازنده دستگاه است انتخاب کنید، از روغن متفاوت با روغن هیدرولیک توصیه شده استفاده نکنید. امکان دارد باتوجه‌به شرایط جوی و آب‌وهوایی مجبور به استفاده از روغن هیدرولیک با ویسکوزیته و گرید متفاوت (پایین‌تر و یا بالاتر) شوید هرگز از روغن دیگری مثل روغن گیربکس یا روغن‌موتور با توصیه افراد دیگر به‌جای روغن هیدرولیک در دستگاه خود مورداستفاده قرار ندهید زیرا هر نوع روغنی برای جا و مکان مناسب مربوط به خود در دستگاه طراحی و ساخته شده است و با این کار امکان دارد که صدمات جبران‌ناپذیری به دستگاه وارد شود برای تعویض روغن هیدرولیکی از توصیه سازندگان دستگاه استفاده کرده و همواره به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای سرویس دوره‌ای روغن هیدرولیک از زمان‌بندی‌هایی که توسط سازنده دستگاه اعلام می‌شود استفاده نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*