-09036130717 – 09928388639

تهران،هفتم تیر میدان مفتح جنوبی خیابان ورزنده نبش ملک الشعرای بهار

با ما در ارتباط باشید
گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس مناسب برای بلبرینگ چه نوع گریسی است؟ این سؤال یکی از مشغله‌های امروز صنعت کاران است که بدانند بهترین گریس برای بلبرینگ کدام است؟ گریس یک روانکار با مخلوطی ژلاتینی است که ترکیب شده از روغن‌ها و غلیظ کننده‌ها و مواد افزودنی مخصوص به خود است. کیفیت گریس‌ها به مراحل تولید، نوع و میزان مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد در نتیجه کیفیت هر کدام از گریس‌ها باهم فرق می‌کند. اما تفاوت اصلی گریس‌ها مقدار ماده سفت کننده موجود در آن‌ها است و این‌که قابلیت انتقال حرارت دارد.

کاربرد گریس در بلبرینگ

از موارد کاربرد گریس، روانکاری بالا در نقاطی از ماشین‌هاست که غیر قابل دسترس هستند. اگر در ماشین‌آلات روانکاری به درستی انجام نشود باعث می‌شود بازده خوبی نداشته باشد، در این صورت تماس فلز با فلز و فرسایش ایجاد می‌شود و در نهایت هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بالا می‌رود و همچنین انرژی زیادی مصرف خواهد شد. برتری استفاده از این روانکار نسبت به دیگر روانکارها این است که هزینه تعمیر و نگهداری را کمتر می‌کند و این ویژگی باعث استقبال اکثر صنایع و تجهیزات از این محصول شده است. گریس برای عملکرد قابل اطمینان بلبرینگ و برای جلوگیری از تماس فلز با فلز بین بخش‌های غلتنده بلبرینگ‌ها با سطوح غلتش و قفسه‌های آن‌ها استفاده می‌شود. گریس‌ها مانع ایجاد سایش می‌شوند و سطح بلبرینگ را از خوردگی که از اصلی‌ترین عوامل خرابی بلبرینگ‌ها است محفوظ می‌دارد. بلبرینگ باید به شکل صحیح روانکاری شوند و میزان درستی از آن‌ها استفاده شود، گریس‌ها بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. اما گریس‌ها وظایف دیگری هم دارند مثل آب‌ بندی و انتقال حرارت که در این حالت به مقدار بیشتری از گریس برای روانکاری بلبرینگ احتیاج است. در گیربکس‌های صنعتی عملکرد درست چرخ دنده‌ها و بلبرینگ‌ها بستگی به روانکاری مناسب آن‌ها دارد. وجود روغن و تشکیل فیلم روغن مانع برخورد فلز با فلز می‌شود و غلتش چرخ دنده‌ها را  نرم می‌کند و باعث می‌شود چرخ دنده‌ها و رولرها دچار خوردگی نشوند. اصولاً درصد بالایی از مشکلات در بلبرینگ‌ها به خاطر کثیف شدن روغن یا تعویض نکردن به موقع آن و گرفتگی سوراخ های سیستم‌های روغن کاری اجباری ایجاد می‌شود. طراحان گیربکس‌های صنعتی باید بهترین روش روانکاری را طراحی کنند که، اجزاء بدون نقص وظایف خود را انجام دهند، گریس‌کاری باید طوری باشد که علاوه بر روانکاری چرخ دنده‌ها، یاتاقان‌ها و بلبرینگ‌ها هم به خوبی روانکاری شوند.

انتخاب نوع روش روانکاری به موارد مختلفی بستگی دارد، مثلا نوع روغنی که در گیربکس‌های پر سرعت استفاده می‌شود با نوع روغنی که درگیربکس‌های کاهنده که وظیفه تحمل بار‌های سنگین را دارند کاملا فرق دارد و میزان چسبندگی‌هایی که در آن‌ها به کار می‌رود متفاوت است. در انتخاب نوع روغن و روش روانکاری حداقل و حداکثر دمای محیط هم باید مورد توجه باشد.

ویژگی گریس‌ها

 

گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس‌ها با توجه به نوع ماده سفت کننده و صابون‌های فلزی و نوع روغن پایه‌ای که در آن‌ها استفاده شده در درجات مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. گریس‌ها به دلیل مواد تشکیل دهنده آن‌ها بوی متمایزی دارند، اگر این بو بد باشد نشانه دهنده کیفیت پایین محصول است. در مورد رنگ گریس‌ها بیشتر بی رنگ  هستند، اما در طیف رنگی زرد، طلایی و قهوه‌ای نیز موجود است. رنگ در گریس‌ها ارتباطی به کیفیت ندارد.

انتخاب گریس مناسب

برای داشتن یک انتخاب درست در گریس مورد استفاده در بلبرینگ باید به مسائل خاصی توجه شود، مثل شتاب بلبرینگ، حدود دمای بلبرینگ، اسباب کارکرد بلبرینگ، و تأثیرات پیرامون اطراف. گریس‌ها خواص مختلفی دارند هر کدام با دیگری متفاوت است. در نتیجه کسی که قصد استفاده از گریس را دارد باید جرئیات خواص گریس را بداند تا به درستی گریس مناسب برای بلبرینگ را انتخاب کند و در شرایط درست این گریس‌کاری در بلبرینگ انجام شود. انواع گریس‌های مختلف برای روانکاری بلبرینگ‌ها وجود دارد. انتخاب درست گریس در تعمیر و نگهداری درست بلبرینگ‌ها مؤثر است. گریس‌های جامد برای شرایط دمایی بالا هستند که در بلبرینگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کینی اویل یکی از فعال‌ترین مجموعه‌های مشاور و تنها مجموعه تهیه و تولید و توزیع مستقیم روغن و گریس صنعتی در بازار است . این مجموعه سفارشات شما را با حمل و نقل مناسب در کوتاه‌ترین زمان در هر نقطه از ایران به شما تحویل می‌دهد. تأخیر در تحویل کالاهای حساس باعث خسارت جبران ناپذیر و توقف کامل دستگاه می‌شود، لذا در انتخاب شرکت برای سفارش محصول دقت کامل را داشته باشید.

عوامل فرسایش گریس

از جمله عواملی که باعث فرسودگی گریس‌ها می‌شود به اکسیژن، گرما اشاره شده است. گریس استفاده شده در بلبرینگ به مرور به علت کار مکانیکی، مستهلک و پیرشدن گریس و آلوده شدن آن خاصیت روانکاریش از بین می‌رود. در این صورت لازم است مقداری گریس جدید اضافه شود یا این‌که به طور کامل عوض شود. در بلبرینگ‌هایی که با روغن کار می‌کنند، باید فیلتر داشته باشد و حتما روغن در فواصل زمانی مشخص عوض شود. در دو طرف بلبرینگ‌ها کاسه نمد وجود دارد که این کاسه نمدها به عنوان مخزن گریس همان بلبرینگ عمل می‌کنند. بلبرینگ‌هایی که کاسه نمد ندارند عمرشان بیشتر است چون فقط موارد ویژه گریس‌کاری مجدد برای این بلبرینگ‌ها انجام می‌شود.

خواص گریس

گریس مناسب برای بلبرینگ

گریس مناسب برای بلبرینگ

خاصیت چسبندگی: میزان گران‌روی و ویسکوزیته مناسب رابطه مستقیم با افزایش طول عمر قطعات دارد.

غلظت: میزان غلظت گریس‌ها با هم فرق دارد. در ۴ دسته موجود هستند که هر نوع غلظت مخصوصی دارند.

توان تحمل دما: گریس‌ها تنها در محدوه دمای بین ۸۰ تا ۱۵۰ روانکاری مناسبی را انجام می‌دهند و با افزایش دما‌ بیشتر از این میزان نسبت به هر ۱۵ درجه افزایش دما عمر گریس نصف می‌شود.

توان تحمل بار: گریس‌ها معمولاً مناسب، تحمل بارهای سنگین نیستند. اضافه کردن مواد EP به ترکیب گریس هم شاید باعث خرابی و کوتاهی عمر بلبرینگ شود.

خاصیت مقابله با خوردگی: از مهم‌ترین ویژگی‌های گریس‌ها، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. امکان سرایت آب و یا بخار به محفظه پوسته‌های گیربکس را نمی‌توان به کلی از بین برد؛ در نتیجه استفاده از گریس بهترین انتخاب برای مقابله با خوردگی است.

خاصیت روان بودن: گریس فقط در دماهای بین ۸۰ تا ۱۵۰ خاصیت روان بودن دارد؛ گریس با کاهش دما این خاصیت را از دست می‌دهد پس در دماهای پایین توان تشکیل فیلم روغن را ندارد.

خاصیت سازگاری: این ویژگی یعنی این‌که اگر انواع روانکار با هم مخلوط شوند خواص اولیه خود را از دست نمی‌دهند به عبارتی مخلوط جدید روغن وگریس با هم سازگار هستند. لازم به ذکر است که روانکاری با گریس برای گیربکس‌های صنعتی خیلی مورد استفاده نیست؛ بلکه کاربرد آن‌ها اغلب در گیربکس‌های کوچک است.

نحوه گریس‌کاری بلبرینگ

در صورت وجود شرایط نرمال از جمله سرعت، فشارو دمای مناسب گریس کاربرد زیادی دارد. مزایای استفاده از گریس نسبت به روغن، داشتن چسبندگی بهتر به بلبرینگ و چکه نکردن به ویژه در حالتی که شافت به شکل عمودی است و عملکردی شبیه کاسه نمد دارد و از وارد شدن بعضی مواد اضافی و رطوبت به داخل بلبرینگ جلوگیری می‌کند. اما لازم به ذکر است که ریختن گریس زیاد باعث بالا رفتن سریع دما مخصوصاً در سرعت‌های بالا می‌شود، بنابراین وقتی که ۳۰ تا ۵۰ درصد محیط داخل محفظه با گریس پر شده و میدان آزاد کافی برای انتقال گرما از بلبرینگ به محیط اطراف از طریق گریس وجود دارد می‌توان بلبرینگ را کاملاً با گریس پر کرد. توصیه می‌شود تنها در سرعت‌های خیلی کم و زمانی‌که خطر خوردگی زیاد وجود دارد کل مخزن با گریس پر شود. میزان نرخ سرعتی که در جداول مشخصات بلبرینگ‌ها ذکر شده در زمان استفاده از گریس کمتر از مواقعی است که با روغن روانکاری می‌شود، چون با شروع چرخش بلبرینگ، حرارت به صورت ناگهانی افزایش میابد.مقالات مرتبط:

گریس با پایه سدیم چه کاربردی دارد؟

قیمت گریس با پایه سدیم

گریس نسوز چرا تغییر رنگ میدهد؟

۵ کاربرد گریس نسوز

بهترین گریس نسوز 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*