-09036130717 – 09928388639

تهران،هفتم تیر میدان مفتح جنوبی خیابان ورزنده نبش ملک الشعرای بهار

با ما در ارتباط باشید
اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن چطور انجام می شود؟

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن چطور انجام می شود؟

معمولاً بیش از ۷۰ درصد خرابی سیستم‌های هیدرولیک مربوط به شرایط کاری و عدم رسیدگی به روغن صنعتی هیدرولیک است. این سؤال مهم که اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن چطور انجام می شود؟ سؤالی است که پاسخ به آن برای بسیاری از صنعتگران امری حیاتی است. در این مقاله سعی می‌کنیم به‌طور کلی نگاهی به اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن و شیوه انجام آن داشته باشیم.

تعریفی از فلاشینگ و اسید شویی خطوط لوله مخازن

فلاشینگ خطوط لوله‌ها شامل فیلتر و عملیات جداسازی ذرات آلاینده به‌وسیله جریان روغن و مواد پاک کننده قوی صنعتی با سرعت بالا است. برای تمیز کردن سیستم از فلاشینگ مخازن و فلاشینگ خطوط لوله استفاده می‌شود. در این فرآیند جریان سریع  روغن با دمایی خاص برای مدت زمان مشخص شده‌ای به‌دفعات از درون سیستم عبور کرده و این ذرات ریز و آلاینده را از لوله‌ها جدا و با خود حمل می‌کند. در انتها با کمک فیلترهای مناسب و مخصوص ذرات از جریان جدا می‌شوند. این مراحل تا اندازه‌ای تکرار می‌شود که ذرات به‌خوبی از جریان جدا شده و سطح تمیز سیستم به حد مورد نیاز تجهیزات برسد. برای سیستم‌های هیدرولیک پایین نگه داشتن سطح آلودگی روغن صنعتی و تمیز کار کردن آن اصلی مهم و اساسی است. با این وجود همواره در قسمت‌های مختلف سیستم‌ها از فیلتر استفاده می‌شود. ممکن است به‌دلایل مختلفی همچون تعمیرات جزئی و باز و بسته کردن قسمت‌هایی از سیستم آلودگی وارد آن شود. باید این آلودگی برطرف شود یا در اصطلاح فلاشینگ کنند. با انجام صحیح و به‌موقع عملیات فلاشینگ مسلماً بخش زیادی از هزینه‌های نگه‌داری و تعمیر تجهیزات کاهش پیدا می‌کند. فرآیند اسید شویی هم شبیه به فلاشینگ است. در این شرایط با در نظر داشتن جنس لوله مخازن و نوع رسوباتی که در داخل آنها وجود دارد بهترین ماده اسیدی و خورنده را برای پاک کردن آن انتخاب می‌کنند.

فلاشینگ چگونه است؟

در ابتدا کل سیستم را از ابتدا تا انتها در یک مدار بسته که شامل تانک، روغن پمپ و فیلتر است را می‌بندند. سپس روغنی که مشابه با روانکار صنعتی اصلی سیستم است را تا ساعت‌ها در مسیر می‌چرخانند تا  همه آلودگی و ذرات را با این روغن حل شده و خارج کنند. آلودگی‌ها انواع مختلفی دارند که شامل آلودگی آب، آلودگی ذرات، آلودگی مخلوط شدن با روغن دیگر و آلودگی هوا که مهم‌ترین این آلودگی مربوط به ذرات معلق می‌باشد. این آلودگی‌ها همان‌طوری که در بالا گفته شد در فرآیندهای مختلفی همچون تعمیر سیستم‌های هیدرولیک، نصب و مونتاژ این آلاینده‌ها به راحتی از طریق لوله‌ها به‌داخل تجهیزات راه پیدا می‌کنند. در صورت عدم رفع آن به مرور باعث خرابی و خوردگی لوله‌ها خواهند شد. راه‌های برای تشخص میزان آلایندگی داخل خطوط لوله و تجهیزات وجود دارند که نشان می‌دهد میزان آلاینده بیش از حد استاندارد است. راه‌های تشخیص میزان آلودگی شامل:

 • افزایش دمای نامتعارف مخزن روغن که مهم‌ترین آن می‌تواند آلودگی بالا باشد.
 • مشاهده ظاهری سطوح سیستم‌های هیدرولیک، بلبرینگ‌ها و جعبه دنده‌ها
 • با آنالیز کردن روغن صنعتی و مشاهده مقدار نامتعارف آلودگی در آن

اجرای عملیات فلاشینگ

 

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن

انجام فلاشینگ روغن شامل فلاشینگ خارجی ((Internal و فلاشینگ داخلی ( (Externalاست. در زیر به بررسی آن می‌پردازیم:

در صورتی‌که سیستم دارای آلودگی کمی باشد و فقط قطعات و شیرهای حساس به آلودگی باز می‌شوند با کمک یونیت و پمپ‌های اصلی خود سیستم عملیات فلاشینگ داخلی انجام ‌گیرد. در این شیوه نیازی به فیلترهای مجزا و یونیت نیست و البته همه قطعات حساس سیستم باز می‌شوند. اگر سیستم دارای تجهیزات تازه باشد و تا به‌حال مورد بهره برداری قرار نگرفته باشد و یا با انجام عملیات تعمیر آلودگی‌هایی شدیدی وارد سیستم شده باشند نیاز به یونیت جداگانه برای سیستم است. در این شرایط مش بندی فیلترها از درشت به ریز باید تغییرپیدا کند تا متحمل هزینه‌های زیادی برای فیلتر نشویم و پمپ‌ها هم باید دارای فشار بیشتری باشند تا بتوان اغتشاش بیشتر و رینولدز بالاتری را ایجاد کنند. اصول کار فلاشینگ داخلی و خارجی همگی شبیه یکدیگر است. برای سیستم‌های هیدرولیک از فلاشینگ خارجی استفاده می‌شود که مراحل کاربه‌صورت تیتر بندی و خلاصه شامل موارد زیر است:

 • آماده کردن سیستم
 • آماده کردن یونیت‌های فلاشینگ
 • لوپ بندی و اتصالات
 • اجرای عملیات
 • آنالیز و نمونه گیری روغن

خطرات فلاشینگ و اسید شویی و نکات ایمنی در ارتباط با آن

فلاشینگ معمولاٌ با روغن صنعتی داغ که با سرعتی بسیار زیاد در یک سیستم در حال حرکت است سر و کار داریم. در این میان خطراتی همچون خطر پاشیدن روغن به پرسنل که اگر در نقطه‌ای باریک به انسان برسد سبب سوختگی پوست شده و به‌‌داخل آن نفوذ خواهد کرد و یا خطر لیز خوردگی را برای آنها در بر خواهد داشت. سرعت ماده پاک کننده در درون خطوط بسیار بالا است و در صورتی که از اتصالات نامناسب استفاده شود می‌تواند خطر ساز شود. حتماً باید نسبت به محکم بودن اتصالات و متعلقات آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مخزن‌های هیدرولیک به‌طور کنترل شده گرم نشود می‌تواند دمای روغن را به حد اشتعال برساند و حتی سبب آتش سوزی روغن شود. در این شرایط فاجعه‌ای بزرگ رخ خواهد داد. بنابراین باید به بازرسین و اپراتورها مدام ایمنی فلاشینگ را گوشزد کرد.

ملاحضات ایمنی مهم برای فلاشینگ و اسید شویی

 

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن

اسید شویی و فلاشینگ خطوط لوله مخازن

 • حضور یک فرد مسلط به‌کار که به‌عنوان یک بازرس حرفه‎ای بتواند دما سرعت و فشار سیستم را مدام کنترل کند امری ضروری است. این فرد باید به راحتی موارد غیر عادی را تشخیص داده تا بتواند با تسلطی که دارد بازرسی سیستم را به‌خوبی انجام دهد.
 • باید در هنگام فلاشینگ از وضعیت آلودگی سیستم اطلاعات لازم را کسب کرده و از آن نمونه گیری شود. باید در هنگام نمونه گیری از تجهیزات مخصوص نمونه گیری از خطوط فشار بالا و لوازم مناسب استفاده کرد.
 • استفاده از لوازم و تجهیزات ایمنی فردی در این زمینه که می‌تواند در صورت عدم استفاده از آن سبب آسیب جدی و حتی مرگ افراد شود. این لوازم ایمنی شامل: عینک محافظ، لباس ایمنی، کفش ایمنی، دستکش ضد روغن است.
 • در زمان بازرسی باید نورکافی در محل باشد. به هیچ وجه از دست برای تست محل نشتی استفاده نکنید زیرا نشت لایه نازکی از سیال می‌تواند آسیب جدی به پوست وارد کند. نشت برروی زمین هم در صورت عدم پوشیدن کفش ایمنی موجب سرخوردگی و شاید سقوط شود.

نکاتی در ارتباط با فلاشینگ اسید شویی

 • سعی کنید از یونیت‌های فلاشینگ استاندارد که تولید شرکت‌های معتبر است با کمک مشاوران آگاه استفاده کنید.
 • پیش از انجام فلاشینگ و اسید شویی دستورالعمل آن را به‌خوبی بررسی و مطالعه کرده و مطابق با آن اقدام کنید.
 • سعی کنید انجام این عملیات را به سازنده و طراح تجهیزات واگذار کنید.

کینی اویل مرکز خرید انواع روغن صنعتی

یکی از مراکز معتبر در ایران کینی اویل است که دارای چندین سال سابقه در عرصه فروش انواع روانکارهای صنعتی در تهران می‌باشد. شما می‌تواند انواع روغن صنعتی با کیفیت و همچنین گریس ارزان صنعتی را از این مجموعه تهیه کنید. شما می‌توانید برای خرید گریس و روغن ارزان به وب سایت این مجموعه مراجعه کرده و خرید خود را به‌صورت آنلاین و تلفنی انجام دهید. کارشناسان ما آماده هستند تا به تمامی سؤالات شما در این زمینه پاسخ داده تا خریدی خوب و مطمئن از کینی اویل داشته باشید.بیشتر بخوانید:

گریس کاری چکش تخریب با کینی اویل

دانستنیهای روانکاری تک نقطه ای

۱۰ ایراد در روغن کاری قطعات

بهترین روانکار جعبه دنده موتورهای تراکشن

بهترین روانکار زنجیر و سیم بکسل

کاربرد روغن فورج گرم

خرید روغن صنعتی بی واسطه و با کیفیت

لیست انواع روغن صنعتی

انواع روغن صنعتی

روغن صنعتی کینی اویل

روغن پاش صنعتی 

روانکارهای صنعتی 

اهمیت روغن کاری در سیستم های صنعت سیمان 

روغن مینرال با روغن سنتیک چه تفاوتی دارد؟

روغن کاری دستگاه های قوی چرم با کدام روغن بهتر است؟ 

دیدگاه ها (2)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*