-09036130717 – 09928388639

تهران،هفتم تیر میدان مفتح جنوبی خیابان ورزنده نبش ملک الشعرای بهار

با ما در ارتباط باشید
ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

هنگامی‌که شیر آلات عملکرد مناسبی ندارند و دارای نشتی بوده یا به‌ سختی بازو بسته می‌شوند باید از ترفندهای روانکاری قسمت‌های مختلف شیر آلات استفاده کرد. اولین کار تمیز کردن داخل شیرآلات و تزریق مواد آبندی و روانکار صنعتی به‌داخل آن است. هدف اصلی استفاده از انواع روغن صنعتی برای این وسیله جلوگیری از خوردگی و از بین رفتن آنها می‌باشد. زیرا عدم روانکاری صحیح و به‌موقع، شیرها کارایی خود را از دست می‌دهند و فقط مانند یک رابط عمل می‌کنند که بسیار خطرناک خواهد بود و در مواقع اضطراری نمی‌توان جریان شیر را به‌خوبی باز و بسته کرد.

روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

شیرها دارای دو قسمت اصلی اجزای متحرک و بدنه می‌باشند. هر دو قسمت باید به‌خوبی روانکاری شوند. باید عامل روانکار صنعتی را طبق مشخصات و دستور سازنده انتخاب کرده و مقدار آن را هم بنابر همان میزانی که آنها می‌گویند به‌کار ببرید. روغن صنعتی مورد استفاده برای شیر آلات باید در دمای خیلی پایین مثلا تا منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد و دمای بالا مثل ۲۵۰ درجه فارنهایت به‌خوبی کار کند. البته گریس‌های صنعتی نیز هستند که برای دماهای صفر درجه شیرآلات مناسب‌اند. روانکاری بدنه شیرآلات پس از ده سیکل که هر سیکل شامل یکبار باز و بسته شدن است انجام می‌گیرد. به این صورت که:

  • ابتدا پوشش محل گریسکاری را از روی آن باز می‌کنیم.
  • با کمک وسیله تزریق گریس، روانکار را روی محل مورد نظر تزریق می‌کنیم.
  • پس از روانکاری محل مورد نظر در ده سیکل (ده مرتبه) بهتر است در هنگامیکه یک سیار غیر متعارف همچون اسید، سیمان یا هر ماده‌ای با ویسکوزیته بالا از محل روانکاری عبور کند شیرها را دوباره روانکاوی کنیم.

نکات مهمی که در انتخاب گریس برای روانکاری و آب بندی شیر آلات باید در نظر داشت

 

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

با توجه به شرایط کار و تنوع کاربرد، انتخاب صحیح روانکار امر مهمی است که باید در مورد آن موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

  • کیفیت و مرغوبیت روغن صنعتی (مایع، جامد و نیمه جامد) که برای وسیله استفاده می‌شود.
  • در نظر داشتن حداقل و حداکثر دمای عملیاتی
  • تناوب و زمان گریسکاری مجدد
  • نوع شیر آلات و نحوه استفاده از آنها

اهمیت گریس کاری شیر آلات

ممکن است همیشه فرصت کافی برای بازو بسته کردن شیرآلات با لوازم جانبی نداشته باشیم. عدم روانکاری صحیح امکان دارد حادثه‌ای ناگوار به‌وجود بیاورد. روانکاری در صنعت شیر آلات بسیار مهم است هم نوع روانکار مورد استفاده و هم  روانکاری به‌موقع و منظم ضروری است. رسوبات سیال و گریس کاری‌های کهنه ممکن است سبب افزایش گشتاور و جام شدن مخصوصاً در شیرهای دروازه‌ای، شیرهای توپی و شیرهای سماوری شود. باید برنامه دوره‌ای منظم برای روانکاری شیرها در بازدیدهای ایمنی ماهانه در نظر گرفته شود.

باید هر شیر طبق نظریات شرکت سازنده آن که درباره روانکاری ارائه می‌دهد سرویس شود. بعضی از شیرآلات به‌دلیل ساختار اختصاصی که دارند باید به‌صورت دوره‌ای سرویس شوند. مثلاً بخش عمده‌ای از مراحل سرویس شیرآلات مخصوصاً شیرهای دروازه‌ای و سماوری با عضو مسدود کننده تخت با تزریق کلینر یا مواد روانکاری آب بندی انجام می‌گیرد. بعضی دیگر از شیر آلات در زمان بروز نشتی، تزریق مواد آب بندی و روانکاری انجام می‌شود که شیرهای توپی شامل این گروه از شیرآلات است.

موارد مهم در انتخاب روانکار صنعتی مناسب برای شیر آلات

اصلی‌ترین موضوع در انتخاب گریس مناسب شیر آلات داشتن روغن پایه مناسب است. مثلاً تزریق روغن صنعتی نیمه جامد با پایه نفتی در شیر آلات صنعت گاز و نفت در بعضی از موارد مضر و حتی خطرناک است. تزریق گریس‌هایی با پایه گیاهی هم به‌دلیل تأثیرپذیری بیش از اندازه‌ای که در برابر تغییرات دما دارند هم گزینه مناسبی برای سرویس این لوازم و قطعات نیست و حتی ممکن است این روانکارها سبب بالا رفتن گشتاور شیر و جام شدن آن گردد. بهترین و مناسب‌ترین روانکار برای تزریق در شیرآلات محصولاتی با پایه سنتتیک هستند. این محصولات خاصیت خود را در برابر تغییرات دمایی حفظ کرده و در همه زمینه‌ها مناسب‌ترین شکل گریس را بر روی عضو مسدود کننده جریان ایجاد می‌نمایند.

ویژگیهای و مزایایی که روانکار شیر آلات باید داشته باشد

 

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

ترفندهای روانکاری قسمت های مختلف شیر آلات

گریسی مناسب است که برای هر نوع شیر آلات سماوری و توپی که به هر دلیلی دچار افزایش گشتاور شده‌اند کاربرد داشته باشد. این نوع از روانکار باید به‌دلیل داشتن ویسکوزیته مناسب و تشکیل فیلم گریس عالی سبب آب بندی و سهولت در عملکرد و افزایش طول عمر شیرآلات شود. گریس‌های صنعتی شیرآلات کینی اویل روانکارهایی صد در صد سنتتیک بوده که فاقد هر نوع گرافیت انواع فیلر و مولیبدن در سولفاید هستند که دچار خشکی و یخ زدگی نمی‌شوند و قدرت تحمل تغییر دمایی بالایی دارند. از دیگر ویژگی‌های این روانکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت نسبت به بیشتر مواد شیمیایی، داشتن گستره وسیع دامنه دما، نوسان کم و مقاومت در برابر فشار بخار
  • داشتن مقاومت شیمیایی خوب و داشتن سازگاری پلاستیک، لاستیک و مقاومت در برابر اکسیداسیون
  • مقاومت در برابر آب، چسبندگی خوب، داشتن عملکرد مناسب در درجه حرارت بالا و پایین

گریسکاری جزء عملیات‌های مهم در بیشتر صنایع از جمله صنعت نفت و گاز است که لازم است در زمان بندی‌های مناسب و با رعایت الزامات ایمنی به‌شکل دوره‌ای انجام شود. عدم انجام صحیح روانکاری شیر آلات سبب ایجاد و تشدید حوادث خطرناک و ناخوشایند می‌شود. گریس‌های قدیمی و رسوبات موجود در آنها سبب جام شدن و افزایش گشتاور مخصوصاً در شیرهای سماوری و توپی و خطوط لوله می‌شود که در بالا به آنها اشاره کردیم. بنابر این استفاده از تمیز کننده‌ها و عمل صحیح به شیوه روانکاری قسمت‌های مختلف شیر آلات و توجه به مقدار مصرف آن جزء مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات در روانسازی این وسایل است.

کینی اویل مرکز خرید روغن صنعتی مرغوب و ارزان

کینی اویل به‌عنوان یک مجموعه معتبر صنعتی در فروش انواع روغن صنعتی و گریس ارزان در تهران شناخته شده است. شما می‌توانید انواع روانکار صنعتی را همراه با قیمت آنها در وب سایت مشاهده کرده و سفارش خرید خود را انجام دهید. کارشناسان ما آماده هستند تا به تمامی سؤالات شما در زمینه خرید گریس صنعتی و انواع روغن صنعتی پاسخ داده تا بتوانید خریدی مطمئن و آسوده داشته باشید. شفارشات مشتریان در کمترین زمان ممکن و با بهترین شیوه بسته بندی برای صنعتگران به هر نقطه‌ای از ایران ارسال خواهد شد.بیشتر بخوانید:

خرید گریس شیرآلات با قیمت باور نکردنی

کاربرد گریس شیرهای سر چاهی نفت و گاز 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*